Klassisk design gjenskapt i nye materialer

I år feirer Mater 70-årsjubileet for Ocean-kolleksjonen, som ble skapt i 1955 av det anerkjente danske designerparet Nanna og Jørgen Ditzel. Mater har gjenskapt kolleksjonen i resirkulerte materialer, og forener dermed nåtiden med fortidens design, samtidig som de forblir tro mot Ditzel-parets visjon om langvarig design.

Nanna og Jørgen Ditzels hagemøbler Ocean feirer 70-årsjubileum i en Mater-utgave laget av resirkulerte materialer.. Foto: Mater

I år feirer Mater 70-årsjubileet for Ocean-kolleksjonen, som ble skapt i 1955 av det anerkjente danske designerparet Nanna og Jørgen Ditzel. Som et bevis på klassisk design har Mater siden 2019 gjenskapt kolleksjonen i resirkulerte materialer, og forent kulturarv med innovasjon i et forsøk på å forvandle dagens avfallsstrømmer til vakre og slitesterke møbler. Ved å forvandle avfall til elegante og funksjonelle produkter har Mater pustet nytt liv i den ikoniske serien, samtidig som de holder seg tro mot Ditzel-parets visjon om langvarig design.

Opprinnelig bar Ocean-kolleksjonen det enkle navnet «hagestol» og ble designet med en ramme av røde eller svarte lakkerte stålrør kombinert med et sete av ask- eller teakfiner. Stolen ble produsert av Poul Kolds sagbruk i Kerteminde på Fyn.

I dag er Ocean-kolleksjonen tilgjengelig i fire farger og er laget av tre forskjellige avfallsstrømmer. Fargene «Svart» og «Sand» er laget av resirkulerte fiskegarn, mens den grønne varianten er produsert av resirkulert farmasøytisk plastavfall som insulinpenner. Den nyeste utgaven, «Burnt Red», er laget av resirkulert plast fra elektronisk avfall som skjermer, tastaturer og vaskemaskiner.

Delikat eleganse

Inspirert av sommerfuglenes delikate eleganse, forsøkte Nanna Ditzel å skape møbler som utstrålte letthet og flyt. Selv 70 år senere kjennetegnes Ocean-serien fortsatt av sin lette konstruksjon, gjentatte lameller og metallrammer, designet og testet for robust utendørsbruk. Kolleksjonen er designet for demontering, noe som gjør det mulig å resirkulere hver komponent i sin reneste form når møbelet har nådd slutten av sin levetid.

Nanna Dietzels sommerhus i Dronningmølle danner rammen for Ocean-serien. Foto: Mater

Ketil Årdal, administrerende direktør i Mater, kommenterer samarbeidet med Ditzel-familien og sier: «Hos Mater streber vi etter å utfordre de tradisjonelle konvensjonene innen møbelproduksjon. Bærekraftig tenkning står i sentrum for alle våre beslutninger, og vi utforsker stadig innovative materialer som kan forvandle avfall til vakre, slitesterke produkter. Nanna og Jørgen Ditzels innflytelse på dansk design er dyp, og vi er utrolig stolte av å videreføre arven deres gjennom Ocean-kolleksjonen.»

Dennie Ditzel, datter av Nanna og Jørgen Ditzel, kommenterer samarbeidet med Mater slik: «Når noe fyller 70 år, skulle man tro det ville se gammelt og slitt ut, men når man ser på Maters Ocean-kolleksjon, skulle man aldri gjette at designet har eksistert i så mange år. Vi er begeistret for hva Mater har oppnådd. Foreldrene våre designet hagemøblene i 1955, da vi var små. De var et ungt par som nettopp hadde flyttet inn i et hus med hage og trengte et sett med hagemøbler – og når man er møbeldesigner, skaper man naturligvis det man trenger selv. Opprinnelig var møblene laget av formstøpt ask. Gratulerer til de «gamle» hagemøblene og til Mater, som vi har hatt et fantastisk samarbeid med.»

Ved å forvandle avfallsmaterialer til tidløse møbler, baner Mater vei for en mer ansvarlig fremtid. Ocean-kolleksjonen står som et bevis på kraften i innovasjon og viser at god design overskrider tid – og feirer 70 år med designarv samtidig som den omfavner fremtidens muligheter.

Bilder fra Nanna Ditzels sommerhus

Bildene til Ocean-kolleksjonens 70-årsjubileumskampanje ble unikt tatt i Nanna Ditzels tidligere sommerhus, som i dag eies og bebos av Nanna Ditzels datter, Vita Ditzel, og hennes ektemann Søren. Sommerhuset ligger i Hornbæk og var Nanna Ditzels fristed i det nordsjællandske sommerlandskapet i perioden (1963-1987).

Huset er opprinnelig fra 1952, men ble utvidet av Ditzel med et studiolignende tilbygg, som fortsatt er møblert med sovesofa og skap designet for stedet av Nanna Ditzel. Overalt i huset kan Nanna og Jørgens preg sees i form av møbler og skatter som har gått i arv fra designerparet til barna deres. For eksempel er sofaarrangementet i sommerhuset sentrert rundt et særegent, rundt tre-etasjes salongbord i lønn som Ditzel designet på 1980-tallet. Et bord som både har en funksjon og oppleves som et skulpturelt element i rommet, slik det er karakteristisk for mange av Ditzels design. Bordet er flankert av den elegante Mondial-serien i organiske former og trukket med rødt tekstil – en møbelserie som ble designet i 1978.

Mater Ocean arkivmateriale. Foto: Mater

Spørsmål og svar med Vita Ditzel, datter av Nanna Ditzel

Rødt er en tilbakevendende farge både i interiøret og i bygningen – hadde denne fargen en spesiell betydning for Nanna?

«Nanna var generelt veldig glad i sterke farger, og fargen rød har vært et tilbakevendende tema i interiørdesignet i hennes egne hjem siden midten av 1960-tallet. Utgangspunktet for dette fargevalget kan sees i Vilette-møblene fra 1966, som Nanna brukte både i familiehjemmet i Bagsværd og senere også i London. Jeg tror hun så på det som en varm og glad farge som bidrar til å skape en god atmosfære.»

Hvilken betydning har det for deg å fortsette å leve med Nannas design i hverdagen?

Det er med stolthet vi omgir oss med Nannas møbler i hverdagen. Jeg vokste opp med designene hennes og setter stor pris på formene, fargene, brukervennligheten og sittekomforten. I tillegg synes vi designene hennes er vakre og ekstremt slitesterke.

Er det et spesielt interiørstykke i huset som har en spesiell betydning for deg?

«Vi er veldig fornøyde med det spesialbygde kjøkkenet og garderobene som Nanna designet selv. I tillegg danner Mondial-serien og det store salongbordet i tre etasjer et sentralt fokuspunkt i stuen som vi ikke kan forestille oss bedre.»

Hva var Nannas tilknytning til Dronningmølle (der hun tidligere hadde sommerhus) og Hornbæk?

«Da Nanna var barn og ung kvinne, tilbrakte hun mange somre på ferie i Nord-Sjælland med familien sin, hvor de leide forskjellige sommerhus. Det var viktig for Nannas foreldre at familien kom på ferie, og sommerhuslivet ble en del av Nannas DNA. Under krigen gikk turen til sommerlandet på sykkel. I tillegg hadde hun som voksen gode venner i Nord-Sjælland, inkludert ekteparet Gunnar og Grete Aagaard Andersen, som bodde i det som i dag er Munkeruphus-museet.»

Fra Nanna Dietzels sommerhus. Foto: Mater

Nanna ble alene igjen med sine tre døtre våren 1961, og hun syntes utvilsomt det var viktig å finne et sted hvor familien kunne dra på ferie. Hun kjøpte sommerhuset i 1962, og familien tok sin første sommerferie i Hornbæk i 1963.

Det var viktig for Nanna at sommerhuset var lett å nå fra København. Da Nanna og hennes daværende ektemann Kurt Heide bestemte seg for å flytte fra London i 1983, kjøpte de sommerhuset i Dronningmølle, hvor de planla å bo om sommeren, og samtidig startet de jakten på et vinterhjem i Italia eller Spania. Dessverre ble Kurt syk og døde før dette ble en realitet, men etter noen år med overveielser og oppussing tok Nanna sommerhuset i Dronningmølle i bruk på slutten av 1986.

Hun valgte å beholde sommerhuset i Hornbæk til glede for våre tre døtre og familiene våre som brukte det sammen. Det betydde også at vi kunne være i nærheten av Nanna i ferier og helger.

Foto: Mater

Nanna har aldri bodd fast i sommerhuset (verken i Hornbæk eller i Dronningmølle). Men hun har alltid brukt begge husene mye. Da vi var barn, var vi på sommerhuset i alle feriene våre og mange helger. Om sommeren var vi der i 7 uker i strekk. Nanna kunne ikke ta ferie i 7 uker, men hun hadde ordnet det slik at hun også kunne jobbe i sommerhuset, og da kunne hun lett komme til København én gang i uken for å holde møter osv. Da Nanna bodde i London, ble huset på Vibevej den danske basen, og vi dro fortsatt på lange sommerferier i Hornbæk hvert år.

Relatert innhold

28.05.2025Designbase.no

Kvinnelig kreativitet i hjertet av Manhattan

27.05.2025Designbase.no

Klassisk design gjenskapt i nye materialer

27.05.2025Designbase.no

Note designstudio åpner i København

23.05.2025Designbase.no

Zoom inn på 3daysofdesign designambassadører

22.05.2025Designbase.no

Positivitet rundt den nye idd cologne 2025

21.05.2025Designbase.no

Formex styrker fremtidens designere

16.05.2025Designbase.no

Cook & Share: The art of entertaining

15.05.2025Designbase.no

Forbedret besøksopplevelse på Maison

Events

Se alt

Hold deg oppdatert med designbase.no

Få gratis innsikt i de nyeste produktene, trendene og tendensene, spennende intervjuer, temaer og spennende arrangementer.

Copyright 2023