Kunstindustrien går mot strømmen: «Vi liker å riste litt opp i ting»

Mens mange butikker sliter med økende kostnader, færre fysiske butikker og en forbruker som i økende grad handler på nett, har Britta og Steen Frost valgt å gjøre det motsatte. I sommer åpnet de Kunstindustriens nye flaggskipbutikk i hjertet av København – som butikk, showroom, møtested og samtidig et statement om at fysisk detaljhandel fortsatt har noe å tilby.

Kunstindustriens' nye butikk og showroom i København. Foto: Kunstindustrien

Det er noe nesten symbolsk ved å stå i Skoubogade rett ved siden av ikoniske La Glace og se inn gjennom vinduet på Kunstindustrien. På den ene siden ligger en av Københavns klassiske institusjoner. På den andre siden ligger en nyåpnet spesialbutikk fylt med levende lys, farger, håndverk og dansk design.

Det er ikke en butikk du bare går ubemerket forbi. Og det er faktisk noe av poenget.

Mens mange bedrifter kutter ned på fysiske butikker i disse dager og i stedet flytter enda mer av salget sitt på nett, har Britta og Steen Frost investert i en sentral adresse i København og åpnet en flaggskipbutikk som også fungerer som et showroom.

Vi går litt mot strømmen. Vi er ikke som alle andre, sier Britta Frost.

Britta og Steen Frost er fornøyde med avgjørelsen om å flytte teltstengene og flytte til København. Foto: Kunstindustrien

Planen er heller ikke at butikken skal være en tradisjonell salgskanal som skal snu opp ned på selskapets virksomhet fra dag til dag. Kunstbransjen er først og fremst en B2B- og eksportvirksomhet. Ifølge selskapet kommer rundt to tredjedeler av inntektene fra eksport, og rundt 80 prosent av salget er B2B.

Butikken må derfor være noe annerledes.

Det må være et sted hvor eksisterende kunder kan oppleve hele universet. Hvor nye forhandlere kan oppdage selskapet. Hvor turister kan kjøpe et stykke dansk design med hjem. Og hvor restauranter, blomsterhandlere, eventbyråer, stylister og andre fagfolk kan få øye på produkter de kanskje ikke visste om fra før.

«Vi håper selvfølgelig at det også vil være et blikkfang for nye kunder. Alle slags forskjellige mennesker kommer innom her. Det kan være en turist, men det kan også være en innkjøpssjef fra en restaurant eller en annen fagperson som plutselig oppdager oss», sier Britta Frost.

Fra messe til møte med mennesker

Beslutningen om å åpne butikken kom ikke ut av ingenting.

Kunstindustrien har jobbet internasjonalt i flere år og har brukt messer som Maison&Objet i Paris og Ambiente i Frankfurt til å bygge opp eksportvirksomheten sin. Dette har gitt selskapet kunder langt utenfor Danmark, med Tyskland, England og USA blant de største eksportmarkedene.

Men messelandskapet har endret seg.

«Messene har blitt mindre, og færre folk kommer innom. Vi får ikke så mange nye kunder på den måten lenger, og de som allerede kjenner oss kjøper på nett», sier paret.

Flaggskipbutikken, som også fungerer som et showroom, vil derfor være en fysisk forlengelse av måten kunstbransjen tidligere har jobbet på messer. «Butikken er faktisk satt opp litt som når vi drar på en messe», sier Britta. «Men vi liker å riste litt opp i ting og gjøre ting annerledes.»

Den nye butikken og utstillingslokalet med La Glace som nabo. Foto: Kunstindustrien

Og de første månedene har allerede gitt noen svar.

Butikken åpnet rett før sommeren, så paret har ikke et helt år å sammenligne den med ennå, og de vil se hvordan de ulike årstidene utvikler seg før de trekker for mange konklusjoner. På den annen side har én kundegruppe vært vanskelig å ignorere: turistene.

«Det har vært mange turister innom. Og kalenderlyset er faktisk en veldig god, annerledes dansk suvenir som mange faller for», sier Britta.

Samtidig har de opplevd noe annet som kanskje er minst like interessant: lokale københavnere som allerede kjenner Kunstindustrien. «Virkelig lokale kunder har kommet innom fordi de kjenner navnet vårt. Det er flott», sier Britta med et smil.

En butikk som vil skape mer enn bare inntekter

Kunstindustrien har ikke flyttet til København for å konkurrere med sine egne forhandlere. Tvert imot understreker Britta og Steen at butikken er ment å tilføre noe til den eksisterende virksomheten. «Butikken er ikke ment å være en erstatning for våre forhandlere. Den er ment å tilføre noe annerledes», sier Steen.

Dette inkluderer å skape en fysisk destinasjon for merkevaren og gjøre det enklere for nye potensielle partnere å oppleve sortimentet.

«Vi opplever allerede at nye forhandlere som kommer til København bare stikker innom og legger igjen et visittkort. Dette er akkurat den typen kontakt vi ønsker.»

Fra butikken. Foto: Kunstindustrien

Men det er ikke bare salget i butikken de måler.

«Både Steen og jeg har alltid dedikert oss 100 prosent til det vi har jobbet med. Og når det er ditt eget, blir det enda mer forsterket. Det blir litt som barnet ditt, og akkurat nå har vi to av våre unge som også jobber i bedriften, så det gjør det enda morsommere.»

Fra næringslivet til lys

Det var på ingen måte gitt at Britta og Steen skulle ende opp med å drive et selskap som produserer håndstøpte lys.

Paret kom fra næringslivet og hadde bodd og jobbet i utlandet før de returnerte til Danmark. De hadde lenge ønsket å finne et selskap de kunne overta og utvikle sammen. Da muligheten til å kjøpe Kunstindustrien dukket opp i 2019, var det også et sprang inn i en bransje de ikke var kjent med.

«Vi kom fra helt forskjellige bransjer, så vi måtte virkelig bli kjent med ting», sier Britta.

Dette betydde blant annet å bli kjent med en helt ny verden: voks, stearin, veker, brenntider, produksjon, farger og alle de mange detaljene bak et produkt som kan virke enkelt ved første øyekast.

For Kunstindustrien er imidlertid stearinlys langt fra bare stearinlys. Bak bedriften ligger et håndverk som går tilbake til 1940-tallet, da historien startet i en liten katolsk bokhandel på Bredgade 67 i København. Etter andre verdenskrig valgte bokhandleren å supplere salget av kirkelige skrifter med å støpe lys til kirken. Han lærte seg håndverket, som ikke var veldig vanlig i Danmark på den tiden, og videreførte senere kunnskapen sin til svigersønnen Ib, og sammen med kona Jette fortsatte han både håndverket og virksomheten. Da paret drev en butikk rett overfor Kunstindustrimuseet – det nåværende Designmuseum Danmark – ble dette også inspirasjonen til navnet Kunstindustrien.

Gjennom årene ble det gjort eksperimenter med lysmasse, veker og støpeteknikker, men grunnideen forble den samme: et stearinlys skulle ikke bare se bra ut. Det måtte brenne godt, lenge og rent. Dette ble grunnlaget for voksalterlysene, som i dag er selskapets signaturprodukt.

Fra butikken. Foto: Kunstindustrien

Da Britta og Steen Frost kjøpte Kunstindustrien i 2019, overtok de ikke bare et selskap med et eksisterende sortiment. De overtok et stykke dansk håndverk med flere tiår med erfaring og en veldig konkret idé om hva kvalitet er.

«Det var noe vi forelsket oss i. Det var en historie, et håndverk og noen produkter som allerede hadde en plass hos kundene. Men vi kunne også se at det var en mulighet til å utvikle det», sier Britta.

Siden den gang har de bygget videre på fundamentet med nye farger, fargede og hånddyppede lys, lysestaker og tilbehør – men uten å gi slipp på produktet det hele startet med. I dag er voksalterlyset fortsatt kjernen i kunstbransjen, samtidig som selskapet også har utviklet seg fra et dansk spesialisert belysningsselskap til et internasjonalt B2B-selskap.

«Vi selger ikke noe som ikke er riktig», sier Steen, og han forteller også at nye lys, farger og materialer kontinuerlig utvikles.

Et eksempel er selskapets olivenvokslys, hvor restmateriale fra olivenoljeproduksjonen oppsirkuleres til voks, og lyset er dermed 100 prosent oppsirkulert og vegansk.

Vi jobber med kvalitet fremfor kvantitet

For Britta og Steen handler imidlertid ikke utvikling om å fylle sortimentet med nye produkter for nye produkters skyld. «Vi jobber mer med kvalitet enn kvantitet. Vi lytter mye til hva kundene ber om», sier Britta.

Farger spiller en viktig rolle. Kunstindustrien jobber tett med blant annet blomsterdesigner Annette von Einem om farger og styling, og butikken fungerer også som et levende inspirasjonsunivers.

«Vi ser stadig på hva som gir mening. Vi ser mye på farger og komposisjoner og hva som kan inspirere både forbrukere og forhandlere.»

Det samme gjelder nye merker og produkter. Kunstindustrien har blant annet kjøpt opp Living by Heart og keramikkmerket ANIA, som nå er en del av universet.

«Hvis vi ser et mindre merke eller et produkt som gir mening for bedriften vår, kan vi være nysgjerrige. Men vi kjøper ikke bare for å kjøpe. Det må passe inn.»

De nye kalenderlysene er laget av rester av olivenoljeproduksjonen som blir resirkulert til voks. Kalenderlys er også en stor suksess blant turister som elsker dansk kos. Foto: Kunstindustrien

Det er kanskje også her forskjellen mellom Kunstindustrien og mange andre interiørmerker blir tydelig.

For selv om selskapet jobber internasjonalt, selger via nettbutikker og har eksportmarkeder i blant annet Tyskland, England og USA, er kjernen fortsatt det fysiske produktet.

Lysene er håndstøpt, og produksjonen er en manuell prosess der det kan være små variasjoner fra produkt til produkt, og Britta forteller at det brukes nøye utvalgte råvarer, at produksjonen utføres i Danmark og Europa, og at de har et sterkt fokus på brenning, soting og brannsikkerhet.

Det er nettopp denne typen kvalitetsargument som Britta og Steen mener kan bære selskapet videre.

«Vi tror at man kan føle forskjellen. Og vi vil heller lage noe som varer enn å stadig komme opp med nye ting.»

Et selskap i en ny fase

Etter noen år med fokus på vekst og internasjonalisering, er paret nå mer opptatt av å finne riktig nivå.

«Vi har hatt store vekstplaner tidligere. I dag er vi faktisk veldig fornøyde med størrelsen og eksporten vi har», sier Steen. «På den måten kan vi ha fingeren på pulsen og følge med på utviklingen.»

Eksport er fortsatt sentralt, men de ønsker å bruke mer tid på selve selskapet og mindre på å jage vekst for vekstens skyld.

Det betyr ikke at ambisjonene er borte. Snarere tvert imot.

Servietter og lysestaker er også en del av sortimentet. Foto: Kunstindustrien

De har allerede ideer om et showroom eller en fysisk tilstedeværelse i utlandet – kanskje i London-området. Men messene blir revurdert. «Vi ønsker ikke å ha en liten stand bare for å være der. Hvis vi gjør noe, må det gi mening.»

Det samme gjelder butikken i København.

De første månedene er en læringskurve. Hvem kommer? Hva kjøper de? Hvordan endrer kundestrømmen seg med årstidene? Og hvordan kan butikken best brukes som både et showroom, et inspirasjonssted og et kommersielt utstillingsvindu?

De to har stor tillit til at butikken er den rette veien for dem og Kunstindustrien å gå, men Britta avslutter også med å påpeke: «Vi er ganske intuitive. Hvis det føles riktig, så følger vi det. Hvis det føles feil, så gjør vi det ikke.»

Relatert innhold

06.10.2026Designbase.no

Kunstindustrien går mot strømmen: «Vi liker å riste litt opp i ting»

28.09.2026Designbase.no

Nordstil åpner shoppingsesongen 2027 i Hamburg

28.09.2026Designbase.no

Julen skal føles og oppleves

25.09.2026Designbase.no

Formex vokser i takt med at handleturen endrer seg

17.09.2026Designbase.no

Inga Sempé designet en bar til Stockholm Furniture Fair

16.09.2026Designbase.no

Rosendahls dykker dypere inn i Blixens hage med nye julebotaniske planter

14.09.2026Designbase.no

Heimtextil Trends 27/28: «Home-Maxxing» mellom ytelse og behovet for fred

14.09.2026Designbase.no

Når soverommet blir et fristed

Events

Se alt
IHGF
Utstilling
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Jinhan Fair - Home & Gifts
Utstilling
Jinhan Fair - Home & Gifts

Jinhan Fair for Home & Gifts ( Jinhan Fair for Short ) is the largest and most professional export trade platform on the professional sector of home & gifts, and also the only UFI approved export trading fair of home & gifts in China.

Dato

21.10.2026

Sted

PWTC, Guangzhou, China

Dimex ApS
Utstilling
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex ApS
Utstilling
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Utstilling
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Utstilling
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Hold deg oppdatert med designbase.no

Få gratis innsikt i de nyeste produktene, trendene og tendensene, spennende intervjuer, temaer og spennende arrangementer.

Copyright 2023