Dansk økonomi bremser opp etter sterk vekst
BNP vokste med 0,3 prosent i andre kvartal. Lavere privat forbruk og svake investeringer kan påvirke selskaper i interiør- og designbransjen.
Jes Asmussen, sjeføkonom i SJF Bank. Foto: SJF Bank
Den danske økonomien fortsatte å vokse i andre kvartal, men i et betydelig lavere tempo enn i årets tre første måneder. BNP vokste med 0,3 prosent sammenlignet med forrige kvartal, og ifølge SJF Bank viser utviklingen at den danske økonomien fortsatt er robust til tross for geopolitisk usikkerhet og stigende energipriser.
For bedrifter innen interiør- og designbransjen er utviklingen i privat forbruk og investeringer spesielt verdt å følge. Privat forbruk falt i andre kvartal etter 10 kvartaler med uavbrutt vekst, mens investeringene fortsatte å utvikle seg tregt. Vareeksporten, derimot, presterte ganske bra, ifølge SJF Bank.
Oppbremsingen bør også sees i lys av at legemiddelindustrien, etter en svært sterk start på året, ikke bidro nevneverdig til veksten i andre kvartal. Ifølge banken indikerer tallene derfor at den danske økonomien også kan skape vekst uten et betydelig bidrag fra legemiddelindustrien.
Det er positivt at økonomien kan fortsette å holde dampen oppe, selv når legemiddelindustrien ikke leverer det samme sterke bidraget som før. Dette gjør vekstbildet mer balansert enn man ellers skulle frykte, sier Jes Asmussen, sjeføkonom i SJF Bank.
Internasjonalt sett er Danmark fortsatt blant økonomiene med høy vekst. Ifølge SJF Bank er det i en bred internasjonal sammenligning bare Kina og Slovenia som har hatt en fremgang nær Danmarks i andre kvartal sammenlignet med samme kvartal året før. Bortsett fra legemiddelindustrien, er Danmark fortsatt blant de seks beste med en årlig vekst på 3,0 prosent målt i bruttoverdiskaping.
Usikkerheten har imidlertid ikke forsvunnet. SJF Bank fremhever risikoen for at en langvarig konflikt i Midtøsten kan øke energiprisene ytterligere og bidra til høyere renter. Dette kan dempe den økonomiske aktiviteten. Samtidig peker banken på sunne offentlige finanser, et sterkt arbeidsmarked, godt polstrede husholdninger og bedriftstillit som så langt ikke indikerer en større nedgang.
Kilde: SJF Bank
