Den aller første PH-lampen skal auksjoneres hos Bruun Rasmussen

Lysets mester Poul Henningsen er kjent for sin ikoniske blendefrie lampe. Men den aller første PH-lampen var faktisk en lysekrone, som ifølge ham ser ut som noe «laget av en sinnssyk sykkelsmed». Nå kommer den under hammeren hos Bruun Rasmussen 16. juni.

"Det ser ut som det er laget av en sinnssyk sykkelsmed."

Slik sa Poul Henningsen på gjensynet med hans tidligste verk om lyskunsten. Dette gjelder en lysekrone designet i 1915-16.

Med sitt ikke fullt så moderne uttrykk er det en lang vei å gå før hans første forsøk på de blendefrie skjermene, som han presenterte og vant gullmedalje for på verdensutstillingen i Paris nesten 10 år senere.

Dette stykke designhistorie er verdsatt til DKK 75.000–100.000 og auksjoneres hos Bruun Rasmussen torsdag 16. juni kl. 16.00 i Bredgade.

«I et designhistorisk perspektiv er det enormt spennende for oss å kunne tilby denne lampen, som ikke tidligere har vært sett av publikum. En empire-lysekrone er nok nesten så langt man kan komme fra det man ellers forbinder med PH, men den er ikke desto mindre en viktig brikke i hans omfattende arbeid med lys», sier Andreas Krabbe, vurderingsekspert i avdeling for moderne design i Bruun Rasmussen.

Relatert innhold

10.06.2025Designbase.no

Ny administrerende direktør i F&H

09.06.2025Designbase.no

Et år med transformasjon mot en sterkere Rosendahl Design Group

05.06.2025Designbase.no

Temu styrker innsatsen mot forfalskede produkter

04.06.2025Designbase.no

Fire megatrender vil øke kompleksiteten for bedrifter i 2025

26.05.2025Designbase.no

Amerikanske selskaper rammes av tollsatser

06.05.2025Designbase.no

Fargene i 2026 sier «Velkommen hjem»

05.05.2025Designbase.no

Rapport om den amerikanske interiørdesignbransjen

01.05.2025Designbase.no

CSRD suspendert

Events

Se alt

Hold deg oppdatert med designbase.no

Få gratis innsikt i de nyeste produktene, trendene og tendensene, spennende intervjuer, temaer og spennende arrangementer.

Copyright 2023