Faye Toogood valgt til årets designer hos Maison&Objet

Maison&Objet har valgt Faye Toogood som Årets designer 2025.

Faye Toogood er kåret til årets designer på Maison&Objet 2025. Foto: Federico Ciamei

En ikonisk figur innen britisk design, Faye Toogood skiller seg ut for sin polymorfe og unike kreative karriere, en inspirasjonskilde for det internasjonale design- og interiørmiljøet. Genevieve Lutkin Faye Toogood er en visjonær innen sitt felt som instinktivt har utvidet sin kreative horisont og uanstrengt navigert mellom design og mote, og viser frem de mange dimensjonene til hennes grenseløse kreativitet.

Faye Toogood. Foto: Toogood

Uhemmet justerer hun dyktigheten til frekkhet og forsterker den for samleobjektene hennes – hennes eksperimentelle lekeplass – mens hun tempererer den for allmennheten. Som en fullendt artist er Faye Toogood den perfekte legemliggjørelsen av januarutgaven av Maison&Objet, som feirer ekstraordinære møter, avantgardebevegelser og kunstneriske verdener. Arbeidene hennes fungerer som en inspirasjonskilde for førsteklasses prosjekter, enten det er i bolig- eller gjestfrihetssammenheng. Ved å integrere mote i sin globale livsstil, åpner hun for nye muligheter og skaper en visjon som er både mangfoldig og sammenhengende.

Faye Toogood er en av de få kvinnelige designsignaturene i landet sitt og står som en pioner innen representasjon av kvinner på en internasjonal scene – et kjernefokus i Maison&Objets Women&Design-initiativ.

Design, mote, skulptur, tegning, interiørdesign

Faye Toogood kan ikke velge mellom de forskjellige måtene å uttrykke sin kreativitet på. Hun er oppvokst på landsbygda i England uten distraksjon fra TV, omgitt av den naturlige verden, og hun undrer seg over fantasiens kraft. I stedet for å bruke teknologi, foretrekker hun å la tankene vandre og dagdrømme.

Hennes første kolleksjon, Assemblage 1, var en kombinasjon av enkle former, dedikert til råvarer og engelsk kunnskap.

Tro på sinnets kraft

Faye Toogood skulpturerer, former og hyller råvarer. I 2014 oppnådde hun verdensomspennende suksess med Roly-Poly, et buet sete på fire solide ben. Utformingen av kolleksjoner i begrensede serier er for henne en mulighet til å eksperimentere.

Faye Toogood. Foto: Andrea Ferrari

I New York er hun representert ved Friedman Benda-galleriet, og verkene hennes er inkludert i de permanente samlingene til flere museer rundt om i verden. Hun har samarbeidet med en rekke designmerker, inkludert de italienske teppeprodusentene cc-tapis, Maison Matisse, New York tapetdesignerne Calico og møbelmerkene Tacchini og Poltrona Frau.

Driade lager en masseprodusert versjon av Roly-Poly stolen, som også selges som et håndlaget produkt av studioet. Hennes siste kolleksjon, Assemblage 8, består av møbler satt sammen som et byggesett for barn. "Gi dem biter av et puslespill og la dem finne ut av det," sier hun. "Kreativitet er kjernen i hvem vi alle er, hvor vi kommer fra, og hvem vi kan være en dag."

Født på landsbygda

"Jeg ble født i Storbritannia i en veldig engelsk familie og vi bodde på landet. Moren min var blomsterhandler og faren min elsket ornitologi. Vi hadde ikke TV, så jeg leste, tegnet og vi stod opp tidlig for å se på fuglene "Naturen var lekeplassen vår, jeg samlet alle slags ting og brukte så tid på å ordne dem. Det påvirker fortsatt måten jeg bruker materialer på. Fargepaletten min er inspirert av disse landskapene."

"Etter å ha studert kunst og kunsthistorie begynte jeg på World of Interiors magazine som assistent, deretter stylist og til slutt som dekorasjonsredaktør. Jeg organiserte fotoshoots i hus over hele verden. Jeg så mange gjenstander og møbler fra alle perioder spenner over flere århundrer Dette ga meg en veldig detaljert kunnskap om design og stil. Hver måned måtte vi finne et nytt konsept og komme opp med en idé som kunne realiseres med svært lite penger.

Foto: Genevieve Lutkin

FRIHET, LIKESTILLING, KREATIVITET! Det kan godt være Faye Toogoods motto, siden hennes ukonvensjonelle reise har ført henne bort fra kunsten og til slutt gjort henne i stand til å gjenoppfinne hvordan design kan heve hverdagen.

"Etter flere år i journalistikk var jeg frustrert over å produsere flyktige todimensjonale bilder. Jeg ønsket å skape noe mer varig, mer håndgripelig, i tre dimensjoner. Jeg inviterte folk inn i settene mine. I begynnelsen prøvde jeg alt - mat, mote, parfyme – jeg utforsket alle retninger.»

"Akkurat som en kunstner kan velge forskjellige medier – fotografi, maleri, videoinstallasjon – uttrykker jeg meg selv gjennom mote, design og skulptur. Det er en verktøykasse jeg bruker for å kommunisere kreativiteten min. En frakk eller en stol er bare forskjellige måter å fortelle min historie. Jeg synes det er befriende å flytte fra en praksis til en annen. Det er mitt alfabet, mitt A til Å, mitt språk.

www.maisonobjet.com

Relatert innhold

06.10.2026Designbase.no

Kunstindustrien går mot strømmen: «Vi liker å riste litt opp i ting»

28.09.2026Designbase.no

Nordstil åpner shoppingsesongen 2027 i Hamburg

28.09.2026Designbase.no

Julen skal føles og oppleves

25.09.2026Designbase.no

Formex vokser i takt med at handleturen endrer seg

17.09.2026Designbase.no

Inga Sempé designet en bar til Stockholm Furniture Fair

16.09.2026Designbase.no

Rosendahls dykker dypere inn i Blixens hage med nye julebotaniske planter

14.09.2026Designbase.no

Heimtextil Trends 27/28: «Home-Maxxing» mellom ytelse og behovet for fred

14.09.2026Designbase.no

Når soverommet blir et fristed

Events

Se alt
IHGF
Utstilling
62nd IHGF Delhi Fair autumn 2026

The ultimate home & lifestyle showcase

Dato

13.10.2026

Sted

New Delhi, India

Jinhan Fair - Home & Gifts
Utstilling
Jinhan Fair - Home & Gifts

Jinhan Fair for Home & Gifts ( Jinhan Fair for Short ) is the largest and most professional export trade platform on the professional sector of home & gifts, and also the only UFI approved export trading fair of home & gifts in China.

Dato

21.10.2026

Sted

PWTC, Guangzhou, China

Dimex ApS
Utstilling
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Dato

09.01.2027

Sted

Hamborg Messe

Dimex ApS
Utstilling
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Dato

12.01.2027

Sted

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Utstilling
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Dato

14.01.2027

Sted

Paris

Formex
Utstilling
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Dato

19.01.2027

Sted

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Hold deg oppdatert med designbase.no

Få gratis innsikt i de nyeste produktene, trendene og tendensene, spennende intervjuer, temaer og spennende arrangementer.

Copyright 2023